Kereviz ve Kerevizin faydaları

Kereviz : Maydanozgiller familyasındandır. Kökleri ve yaprakları sebze olarak kullanılır. Kokulu, iki yıllık bir bitkidir.

İçeriğinde sedanonik anhidrit, sedanolin, limonen, palmirik asit, gayakol gibi maddeler vardır. Yaprakları ve baş kısmı kullanılır.

Kerevizin Faydaları: Uyarıcı ve idrar söktürücüdür. İktidarsızlığı giderir. Cinsel istekleri kamçılar. Şeker, guatr ve yüksek tansiyonda faydalıdır.

Böbrek, akciğer ve karaciğer hastalıklarını önler. Mideyi kuvvetlendirir. İştah açar. Sürmenajda faydalıdır. Sinir yorgunluğunu giderir. Kanı temizler.

Karaciğer şişliğini giderir. Böbreklerdeki kum ve taşların dökülmesinde yardımcı olur.

Safra ifrazatını düzenler. Nikris ve romatizmada faydalıdır. Susuzluğu keser ve vücuda serinlik verir. Kalp hastalarına tavsiye edilir. Ses kısıklığını giderir.

0 yorum

Ayva ve faydaları
Ayva : Limondan büyük, sarı renkli, tüylü, tadı mayhoş, dokusu sertçe ve küçük çekirdekli bir meyvedir. Vitamin içeriği zengindir.

Çiğ yenilmesi tavsiye edilmiyor. Komposto yada jöle yapılarak veya külde pişirilip yenilmesi daha uygundur.

Ayvanın Faydaları : İshal ve dizanteriyi giderir. Mide ve bağırsakları güçlendirir. İnce bağırsak iltihabını gidermektedir.

Kanı temizler. Karaciğer tembelliğini giderir. Safra akışını sağlar. Çarpıntıyı dindirir. Kadınlarda görülen beyaz akıntıyı keser. Bronşit, müzmin öksürük ve veremde faydalıdır.

Ağızdan su gelmesini ve kan kusmayı önler. Vücudun gelişmesine yardım eder. Merhem yapılarak kullanıldığı takdirde; el ayak ve meme ucu çatlaklarını, yüz ve boyun kırışıklıklarını giderir.

Egzama kaşıntılarını ve basur memelerinin doğurduğu şikayetleri giderir. Kabızlık çekenler ve tansiyonu yüksek olanlar yememelidir.

1 yorum

At Kuyruğu - kırkkilit bitkisi ve Faydaları
At Kuyruğu: Kırkkilit bitkisi olarak da bilinmektedir. Atkuyruğugillerdendir. kök sapı ömürlü olan, nemli yerlerde yetişen bir bitkidir.

At Kuyruğunun yararları: İdrar tutukluğunu giderir. İdrarı artırır. Böbrek taşlarının düşürülmesinde yardımcı olur. İdrar torbasındaki iltihabı giderir.

Kan işemeyi keser. Albümin miktarını düşürür. Zatülcenp ve karaciğer hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

Gut ve romatizman şikayetlerini giderir. Tavsiye edilen miktardan fazla kullanılmamalıdır.

0 yorum

Ahmet maranki kısırlık tedavisi için şifalı bitkiler
İnfertilite (kısırlık) korunmaksızın düzenli ilişkiye rağmen 1 yıl içinde gebelik oluşmaması olarak tanımlanmaktadır.Kısırlık en büyük üzüntü kaynağıdır ve tedavisi için ileri teknoloji gerektiren yöntemler kullanmayı gerektirir.

Teknolojiye başvurmadan önce gebelik şansının yaşam tarzınızdaki ya da diğer değişikliklerle artırılıp artırılmayacağını anlamak için buna neden olan herşeyi ortadan kaldırmak isteyebilirsiniz. Bu süre zarfında da doğal alternatifleri değerlendirmekte fayda var.

Kısırlık tedavisi için önerilen şifalı bitkiler:

Ahududu (Rubus idaeus) :
Kadınlarda hamilelik sırasında ortaya çıkan rahim iltihapları için ahududu yapraklarından yapılan çay önerilir. Hayvan yetiştiricileri ahududu yapraklarını,üretkenliklerini arttırmak için erkek hayvanların yemlerine karıştırırlar.

Herbalist Kathi Keville kısır erkeklerin ahududu yapraklarından yapacakları çayı demleyip içmelerini öneriyor.

Zencefil (Zingiber officinale) : Yapılan bir araştırma zencefilin sperm sayısını ve hareketliliğini büyük ölçüde artırdığını göstermiştir.

Karnabahar ve B6 vitamini içeren besinler: Mikro gıda takviyelerini savunanlar,kısırlık için genellikle karnabahar önermektedirler. Bu vitamin en çok Karnabahar, su teresi, ıspanak, muz, bamya, soğan, brokoli, kabak, karalahana, yer lahanası,bürüksel lahanası,bezelye ve turpda bulunur.

Ayçiçeği ve Arginin içeren diğer bitkiler : Sperm sayısı düşük erkeklere doğal şifacılar tarafından genellikle arginin takviyesi önerilir. Arginin Ayçiçeğinde yeterli oranda bulunur.

Günde 4 gram arginin almak için 50 gram kadar ayçiçeği tüketmek yeterlidir.Bu hayati besini yüksek oranlarda içeren diğer besinler ise sırasıyla ; keçiboynuzu, ak ceviz, acı bakla, yer fıstığı, susam, soya fasulyesi,
su teresi, çemen, hardal, badem, bakla ve mercimektir.

Ispanak ve çinko içeren diğer bitkiler: Bazı araştırma sonuçları, çinko eksikliğinin erkeklerde üretkenliği ve sperm kalitesini düşürebileceğini göstermiştir.

Çinko bakımından zengin kaynaklar arasında ıspanak, maydanoz, bürüksel lahanası, salatalık, taze fasulye,hindiba, börülce, kuru erik, ve kuşkonmazı sayabiliriz.

Bu bitkilerden bulabildiklerinizi büyük bir tencerede kaynatırsanız çinko bakımından zengin bir çorba elde edebilirsiniz.

Prof. Dr. Ahmet Maranki

>> Ahmet Maranki sağlık ve güzellik önerileri için tıklayın

19 yorum

Ender saraç ramazanda sağlıklı ve ince kalın kitabı

Dr. Ender Saraç'ın beşinci kitabı Ramazanda sağlıklı ve ince kalın kitabı çıktı.

İçinde özet olarak

  • Ramazanda kimler oruç tutabilir, kimler tutamaz
  • Ramazana özgü sağlıklı ,besleyici ve lezzetli özel yemek tarifleri
  • Özel soğuk içecek tarifleri
  • Her gün için iftar, ara öğün ve sahur menüleri
  • Nasıl beslenilmesi gerektiği
  • Ramazanda oluşabilecek hastalıklar ve bunların doğal yollarla çözümleri
  • Kadir gecesi ibadeti daha kutsal yapmak daha derinleşmek için ne gibi püf naktalara dikkat edilmeli gibi ipuçları var.

0 yorum

Hormonlu meyve ve sebze nasıl tanınır?
Hormonlu meyve ve sebzelerin dış görünüşleri şekilsiz, bozuk,ve çekirdek çevresi boş olur.

Uzmanlar tarafından öncelikli olarak, her meyve ve sebzenin mevsiminde tüketilmesi öneriliyor.

Meyve ve sebzeleri mevsiminde alıp kurutarak veya dondurarak tüketmek hormonlu gıda tüketme riskini azaltacaktır.

Genel olarak dış görünüşü şekilsiz, bozuk, sivri çıkıntıları olan, içleri veya çekirdek etrafı boş ve ürün kendine has tadı vermiyorsa o sebze ve meyveler hormonludur.

Hormonlu ve hormonsuz sebze-meyveyi ayırt edebilmek için bazı ip uçları şunlar:

Domates: Domates kesildiği zaman içi fazlaca boş ise meyvenin ucunda sivri çıkıntılar ve yuvarlak yapısından farklı bir şekle sahip ise hormonlu olduğundan şüphelenebilirsiniz. Ayrıca hormonlu domateslerde dik kesildiğinde ortasında beyaz ve sert bir tabaka görülür.

Salatalık: Şekilsiz, bir ucu kalın bir ucu ince ya da yan yana yapışık meyvelere dikkat edin. İçleri adete sünger gibi, çekirdek evi de kof bir yapıya sahiptir. Tatlarında ise farklılıklar ve lezzetsizlik vardır.

Biber: Aşırı büyük ve etli bir görünüme sahiptir. Çekirdek etrafı boş, etli kısmında domatesteki gibi beyaz ve sert bir doku görülür.

Patlıcan: Şekli bozuktur, kenarda şişlikler görülür. Yan yana yapışıktır, etli kısmı sünger gibi kof olur.

Patates: Şekilsizdir ve yumruları birbirine yapışıktır. Patateste aşırı gübre ve hormon kullanılırsa içinde kararmalar görülür.

Çilek: Aşırı büyük, çift yapışık ve içleri boştur.

Karpuz: Hormonlu karpuzların çekirdek evleri boştur. Yenildiği zaman aşırı nişasta kokusu verir.

0 yorum

Ağız kokusu gidermek için maydanoz ve yeşil çay
Ramazan'da gün içinde uzun süre sıvı tüketilmediğinden ağız kuruluğu oluşur.

Tükürük ağız içini yıkayan, koruyan, temizleyen, hijyenini sağlayan önemli bir vücut salgısıdır. Tükürük olmadığı zaman gıda artıkları ağzımızın girinti çıkıntılarında kalır.

Ve bunlara bağlı ortaya çıkan bir takım oksijensiz ortamda yaşamayı seven bakteriler, ağız içinde birikir, çoğalır ve onların ortaya çıkardığı gazdan da ağız kokusu oluşur.

Ramazan ayındaki ağız kokusundan kurtulmak için iftar ile sahur arası bol sıvı tüketmek gerekir. Sahurda oruçlu hale başlamadan önce, mutlaka ağız hijyenine dikkat edilmeli, dişler çok iyi bir şekilde fırçalanmalı.

Ayrıca dilin üst bölümünün temizliğine de dikkat edilmelidir. Yoğurt yemek, maydanoz çiğnemek ve yeşil çay tüketmek de ağız hijyeninde önemli bir yere sahiptir.

0 yorum

Ömür boyu koruma sağlayacak grip aşısı
İngiltere'de bilim adamlarının, tek doz olarak uygulanacak ve gribin bütün çeşitlerine karşı yaşam boyu koruma sağlayacak grip aşısı geliştirdikleri açıklandı.

The Daily Mail gazetesinde yayımlanan haberde, Oxford Üniversitesi bilim adamları tarafından yapılan araştırmalar neticesinde geliştirilen aşının klinik denemelerinin başlatıldığı açıklandı.

Klinik denemelerde başarı sağlanarak yaygın üretime geçilirse her yıl grip aşısı ihtiyacının ortadan kalkacağını kaydeden gazete, "Eğer aşının denemeleri başarıya ulaşırsa, bu, her yıl değişik türde aşı geliştirme ihtiyacını ortadan kallacak ve önceden aşı stoku yapılabilmesine de olanak sağlanacak" diye yazdı.

Oxford Üniversitesinde aşı projesini geliştiren ekibin başkanı Dr. Sarah Gilbert, aşının denemeleri neticesinde güvenli ve etkili olduğunun ispatlanması halinde 5 yaşından itibaren herkese uygulanabileceğini belirtti.

0 yorum

Azurit Taşı faydaları
Azurit Taşı: Duygularınızı rahatlıkla ifade etmenize yardım eder. Yorulan gözlere çok iyi gelir. Kişiyi konuşkan yapar ve merkezde tutar

0 yorum

Fluorit Taşı faydaları
Fluorit Taşı: Düşünceleri netleştirir, zihni dinlendirir. Rahtsızlık veren mantıksız düşüncelere iyi gelir. Projelerin gerçekleştirilmesi için destek verir.0 yorum

Turkuaz Taşı faydaları
Turkuaz Taşı: Barışın ve ahengin taşı olarak bilinir. Taşıyan kişilerin şifa yeteneklerini arttırır. Bağışıklık sistemine iyi gelmektedir. İletişimleri kolaylaştırıcı bir etkisi vardır. Etkili konuşmaya ve şarkı söylemeye yardım eder.0 yorum

Malakit Taşı faydaları
Malakit Taşı : Kişiye güçlü olduğu duygusu vermektedir. Fiziksel acılardan kurtulmak için kullanılır. Neşe ve canlılık veren etkisi vardır.0 yorum

Sitrin Taşı faydaları
Sitrin Taşı:Tedavi edici enerjinin meydana çıkmasını sağlar.Kendine güveni güçlendirir.Böbrek, kolon, ciğerler, mide, bağırsak, dalak, sindirim organları, sindirim ve kalp için faydalı olduğu bilinir.Enerji vermek ve canlandırmak için kullanılır.Diyabete karşı etkili olmasıyla tanınır.

0 yorum

Derya Baykal dinlendirici cilt maskesi
Bu dinlendirici cilt maskesi aynı zamanda yüzünüzün daha kolay bronzlaşmasını da sağlar. Karışımın içindeki malzemeler cildinizi besler ve aynı zamanda pürüzsüz bir görünüm almasına yardım eder.

Malzemeler :

1 adet yumurtanın sarısı
1 kase yoğurt
1 tatlı kaşığı zeytinyağı
5 damla havuç yağı

Hazırlanışı : 1 adet yumurtanın sarısını 2 tatlı kaşığı yoğurt ile çırptıktan sonra zeytinyağını ve havuç yağını ilave edin.

Uygulaması : Karışımı yüzünüze ve boynunuza sürdükten sonra 20 dakika kadar dinlendirerek, ılık su ile temizleyin.

Özellikle güneşin zararlı etkilerine karşı cildinizi koruyan ama bronzlaşmayı da artıran bu maskenin nemlendirici ve besleyici etkisi kendini hemen gösterir.

0 yorum

Derya Baykal'ın cilt maskesi
Kadın her zaman kendini sevmeli ve kendine bakmalı diyen Derya Baykal'ın cilt canlandıran yüz maskesi:

Malzemeler: Bir yumurtanın beyazı, yarım greyfurt suyu, İki tatlı kaşığı çiğ krema

Yapılışı: Yumurta beyazını mikser ile köpürttükten sonra üzerine greyfurt suyu ve kremayı da katarak karıştırın.

Uygulanışı: Yüzünüze sürdükten sonra 5 dakika bekletin.Ardından yüzünüzü soda ile yıkayın.

Ve Sophie Loren'in formülü:
Buz kalıbına normal yağlı sütü doldurduktan sonra dondurun. Her sabah bir sütlü buz küpü ile yüzünüze masaj yapın. Cildiniz kaymak gibi olacak.

0 yorum

Kantaron Otu ve Faydaları
Kantaron Otu: Kantaron Otunun içeriğinde , A vitamini , C vitamini ve çeşitli mineraller bulunur.

Kırmızı kantaron ve Sarı kantaron olarak iki çeşidi vardır. Kırmızı kantaron otu mide ve sindirim sistemi rahatsızlıklarında,Sarı kantaron otu ise daha çok sinirsel rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Kantaron Otunun yararları: Hastalıkların iyileşme süresini kısaltır. Yaraların iyileşmesini hızlandırır. İştah açıcıdır, sindirimi kolaylaştırır ve mide ağrılarını azaltır. Ateş düşürücü özelliği vardır.Kantaron otu ile yapılan çay vücuda kuvvet verir.

Astıma karşı yararlı bir ottur. Midedeki asit fazlalığını azaltarak mide ülserine karşı yararlı olur.İshal kesici özelliği vardır. Damar sertliğine karşı faydalıdır .

Balgam söktürücü özelliği vardır.Akciğer hastalıkları için de faydalı bir bitkidir. Kantaron otu, depresyonu azaltmak için kullanılır. Psikolojik olan altını ıslatmalara karşı kullanılabilir. Uykusuzluğa, korku ve gerginliğe karşı da yararlı olduğu bilinir. Adet sancılarını ve menopoz şikâyetlerini hafifletici özelliği vardır.

1 yorum

Vitiligo şikayeti olanların dikkat etmesi gerekenler

Vitiligo şikayeti olanların :

 

  • Patlıcan, kuru soğan, taze domates, bulgur tüketimini en aza indirmelerini
  • Güneşin güçlü olduğu 10.30 - 16.00 saatleri arasında yaz mevsiminde güneşe çıkmamalarını
  • Önleyici olarak da öğünlerinde mısır ekmeğini, elma (soymadan) tüketimini tercih etmelerini öneriyorum.
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu
vitiligo karaciğer yetmezliği için lavanta kürü

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu 'ndan sağlık ve güzellik kürleri için tıklayın

0 yorum

İbrahim saraçoğlu kısırlık ve azosperm için nohut kürü
Bazı erkeklerin testislerinde sperm üretimi yoktur.Buna azosperm denilir.Fakat bu kişilerin kök hücreleri bir miktar sperm üretebilmektedir.

Bu kişiler nohut kürünü uyguladıklarında başarı oranı %35-40 oranında artmaktadır.

Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu'nun azosperme karşı nohut kürü :

Yarım litre su kaynatıldıktan sonra içine 6-7 kaşık nohut atılarak 10 dakika kaynattıktan sonra ılımaya bırakılır. elde edilen suyun yarısı sabah kahvaltısından sonra,diğer yarısı da öğlen yemeğinden önce içilmelidir.

Bu küre en az 2 ay devam edilmelidir.Başarı oranı %35-40 olmaktadır.

Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu bu kürün başarı oranını arttırmak için üzerinde çalışmalarına devam ettiğini açıkladı.


Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu 'ndan sağlık ve güzellik kürleri için tıklayın

2 yorum

İbrahim Saraçoğlu Toksin atıcı ve kolon kanserini önleyici beyaz lahana kürü
Beyaz lahananın toksin atıcı ve kolon kanserini önleyici özelliğinden faydalanabilmek için, kaynayan yarım litre suya 6-7 adet beyaz lahana yaprağı parçalamadan (tüm olarak) konularak, on dakika ağzı kapalı olarak kısık ateşte haşlanır, sabah ve akşam olmak üzere aç ya da tok karına birer su bardağı içilir.

Bu uygulamaya toplam beş gün devam edilir. Beş gün uygulandıktan sonra üç gün ara verilirerek tekrar beş gün uygulanır. Böylece toplam on günlük kür tamamlanmış olur.

Kısaca:
5 gün uygulama + 3 gün ara + 5 gün uygulama = Toplam 10 günlük kür
Toksin atıcı ve kolon kanserini önleyen bu on günlük kürü, bir yıl boyunca üç ya da dört kez yapmak en doğrusudur. Bu kürü uygulamaya başladığınızın ikinci ya da üçüncü günden sonra vücudunuzun terlediğini ve özellikle de yüz kısmınızda yağlı yağlı terlediğinizi görüreceksiniz.

Aynı zamanda dışkıda da belirgin şekilde yağ oranının artığı gözlenmektedir. Bu da yağ ile birlikte toksinlerin atıldığını da gösterir. Bu kürü uyguladığınız dönemlerde daha sık banyo ya da duş yapmanız sizi hem daha çok rahatlatacaktır hem de deri gözenekleriniz açıldığı için daha rahat toksinli-yağ atmanıza yardımcı olacaktır. Unutmayın ki, toksin atan vücut kendini yeniler.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu 'ndan sağlık ve güzellik kürleri için tıklayın

1 yorum

İbrahim Saraçoğlu tansiyonu ve şekeri düşürmek için lahana kürü
Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu Tansiyonu ve şekeri düşürmek için lahana kürünü açıkladı :

Tarlada yetişen beyaz lahanının özellikle ilk 4-5 yaprağını yarım litre suda 15 dakika kaynattıktan sonra ılımaya bırakın.

Sabah ve akşam olmak üzere aç ya da tok karınına birer su bardağı için. Bu kür yüksek tansiyonu olanların tansiyonunu düşürerek normal seviyede tutulmasına yardımcı olur.

Lahana kürü aynı zamanda şeker hastalarının şekerini dengede tutar.


Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu 'ndan sağlık ve güzellik kürleri için tıklayın0 yorum

U vitamini mide ve kolon-bağırsak kanserinden korur
İçeriğinde bol miktarda B, C ve E vitamini ve potasyum bulunan kırmızı ve beyaz lahana, şeker ve romatizma hastaları için de çok faydalı bir sebzedir.

Bol arsenik, kükürt ve vitaminleri ile kanı temizleyerek cildi güzelleştirir ve idrar söktürür. Vücuttaki suyu ve zehirli maddeleri idrarla dışarı atılmasına yardım ediyor.

Lahana çeşitlerinde bulunan U vitamini , mide ve bağırsakların iç yüzeyini koruyarak mide ve bağırsak kanserini önlemektedir.


Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu 'ndan sağlık ve güzellik kürleri için tıklayın

0 yorum

Salatalık ve Salatalığın Faydaları
Salatalık : Kabakgillerden bir çeşit bitkidir. Yemiş gibi yenen ya da salatası yapılan, gevrek, serinletici ve suluca yemişine de hıyar denilmektedir. İçeriğinde A ve C vitamini bulunur. Pek çok çeşidi vardır.

Salatalığın yararları:

İdrar söktürür.

Vücut yorgunluğunu giderir.

Romatizma ve mafsal ağrılarında faydalıdır.

Susuzluğu keser.

Kandaki şeker miktarını düşürür.

İnsülin ihtiyacını karşılar.

Ter bezlerinin düzenli çalışmasını sağlar.

El, yüz, boyun kırışıklıklarını ve lekeleri giderir.

Cilde güzellik verir.

0 yorum

Nohut ve Nohutun Faydaları
Nohut : Baklagiller familyasındandır. 50 cm kadar boyunda, sarımtırak çiçekli, bir yıllık bir tarım bitkisidir. Sebze ve tane olarak tüketilir. Leblebi yapılır.

Nohutun yararları :

Vücuda kuvvet verir.

İştah açar.

Bağırsakları yumuşatır , idrar söktürücüdür.

Anne sütünü çoğaltan besinlerdendir.

Östrojen hormonunu dengeler. menopoza karşı faydalıdır.

Cinsel isteği ve gücü arttırır.

Öksürüğü keser.

Damar tıkanıklığını giderir

Göğüs kanserine karşı koruyucudur.


0 yorum

Mercimek ve Mercimeğin Faydaları
Mercimek: Baklagiller familyasındandır beyaz çiçekli, bir yıllık bir tarım bitkisi ve bunun besin olarak kullanılan yuvarlak, yassı tohumudur.

Mart - Nisan aylarında ekilir. İçeriğinde B vitaminleri ve fosfor bulunur.

Mercimeğin Faydaları: Beden ve zihin gücünü artırır. Sinirleri kuvvetlendirir. Bağırsaklara yumuşaklık verir. Sinir zafiyetlerinde faydalıdır. Kan yapar. Anne sütünü artırır. Baharatlı çorba şeklinde yenmesi tavsiye edilir.

0 yorum

Ballıbaba ve Faydaları
Ballıbaba : Ballıbabagiller familyasından bir tür bitkidir. Benekli ballıbaba ve arıların çok sevdiği ak ballıbaba gibi çeşitleri vardır.

Ballıbabanın yararları : Kabakulak, mayasıl ve kanlı basurda yararlıdır.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !